keyboard_arrow_up
Static

Zmiana pokoleniowa w OSP KSRG w Mierzycach

Dzień dotarcia do powstałej 99 lat temu, w 1925 roku Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Mierzycach w woj. łódzkim zapisze się na kartach historii tej jednostki. Kawalkada samochodów pożarniczych oraz dźwięk strażackich syren powitały najnowszy jej nabytek, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zastąpi on dotychczas eksploatowanego przez jednostkę 25 letniego „strażackiego średniaka” na podwoziu Renault Premium.

Zabudowę nowego pojazdu wykonała bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. na podwoziu Renault Trucks D16 HIGH K P4x4 280E6. Za jego napęd odpowiada silnik o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM).

Dla sześcioosobowego zastępu strażaków przewidziano jednomodułową, czterodrzwiową kabinę brygadową. W tylnej części kabiny znajdują się miejsca dla czterech strażaków. Siedziska wyposażone zostały w dwupunktowe pasy bezpieczeństwa, podnoszony zagłówek oraz miejsce z mocowaniem na jednobutlowe aparaty powietrzne. Z kolei z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Nowoczesna ergonomiczna zabudowa pożarnicza została wykonana z systemowych skręcanych profili aluminiowych. Siedem skrytek sprzętowych przystosowanych jest do przewozu sprzętu pożarniczego i ratowniczego, węży i armatury wodno-pianowej.

Samochód wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów i 300 litrów na środek pianotwórczy. Zastosowana autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym na wyposażeniu samochodu znajduje się m.in. ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800 – 2400 l/min, cztery zraszacze, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED o strumieniu świetlnym 36.000 lm.

Ciekawostką jest fakt, że gmina Wierzchlas doceniając dotychczasowe zaangażowanie druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Mierzycach w niesieniu pomocy potrzebującym przewiduje w przyszłym roku doposażenie jej w ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z zabudową bielskiej firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. na trzyosiowym podwoziu Scania P450B6X6NZ.

Szczęśniak Pojazdy specjalne