keyboard_arrow_up
Static

Zielonogórscy druhowie mają nową Scanię

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej „Stary Kisielin” w Zielonej Górze w woj. lubuskim odebrali nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę posłużyło 2-osiowe podwozie Scania P370B4X4HZ linii XT. Napędzane jest ono silnikiem wysokoprężnym o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Dla załogi przewidziano sześcioosobową, jednomodułową kabinę brygadową. Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

W klasycznej aluminiowej zabudowie pożarniczej znajduje się siedem skrytek sprzętowych, w których zamontowano półki oraz wysuwane szuflady umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu wody przystosowany został kompozytowy zbiornik o pojemności 5000 litrów. Z kolei zbiornik środka pianotwórczego będący integralną częścią zbiornika na wodę ma pojemność 500 litrów.

Zamontowana w tylnej części w przedziale pompowo-sprzętowym autopompa ma wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zabudowy znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Powitanie nowego pojazdu było wielkim wydarzeniem dla powstałej w 1945 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej „Stary Kisielin” w Zielonej Górze. Nastąpiło ono w asyście strażaków z kilku zaprzyjaźnionych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, władz samorządowych i mieszkańców Zielonej Góry.

Szczęśniak Pojazdy specjalne