keyboard_arrow_up
Static

Zawodowcy z Ciechanowa z nowym wozem

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Ciechanowie w woj. mazowieckim otrzymali nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Samochód został zabudowany na 2-osiowym podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT. Jego napęd stanowi silnik o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Do dyspozycji strażaków przystosowana została sześcioosobowa kabina załogowa. Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonano z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Zabudowa ma pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W przedziale pompowo-sprzętowym znajduje się autopompa, której wydajność wynosi 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W układ wodno-pianowy wbudowany został dozownik środka pianotwórczego, zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%. Ponadto, pojazd wyposażony został w zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym i wężem o długości 60 metrów. Jest on zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Poza tym na wyposażeniu samochodu znajduje się wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne