keyboard_arrow_up
Static

Zachodniopomorscy ochotnicy z nową „trójką”

Na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nętkowie w woj. zachodniopomorskim trafił długo oczekiwany i fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę posłużyło podwozie Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6. Napędzane jest ono wysokoprężnym silnikiem z turbodoładowaniem osiągającym maksymalną moc 210 kW (286 KM). To pojazd klasy średniej kategorii uterenowionej, sprawdzony wielokrotnie przez inne jednostki w trudnych warunkach terenowych.

Samochód posiada w pełni bezpieczną: obszerną, ergonomiczną, klimatyzowaną, jednomodułową, czterodrzwiową i sześcioosobową kabinę załogową w układzie (1+1+4).

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony oraz jedną z tyłu. Daje to maksimum pojemności zabudowy sprzętowej zapewniając głębokość 600 mm każdej ze skrytek.

W środkowej części nadwozia umieszczono wykonane z kompozytu zbiorniki na środki gaśnicze o pojemności: 3000 litrów na wodę i 300 litrów na środek pianotwórczy.

Pojazd został wyposażony w autopompę pożarniczą, która osiąga wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Krawędzie zabezpieczające stanowią kompozytowe nakładki będące przedłużeniem bocznych ścian nadwozia. W tylnej jego części zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności w przedziale 800-2400 litrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne