keyboard_arrow_up
Static

Wzmocnienie podkarpackich zawodowców

Na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Tarnobrzegu w woj. podkarpackim trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT.

Podwozie samochodu napędzane jest silnikiem o mocy 272 kW (370 KM). Dla załogi przewidziano jednomodułową, ergonomiczną kabinę brygadową, umożliwiającą przewóz sześciu strażaków. Z przodu kabiny na podstawie przystosowanej do holowania pojazdu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza posiada siedem skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami aluminiowymi.

Zbiorniki na środki gaśnicze wykonane zostały z materiałów kompozytowych. Zbiornik na wodę ma pojemność 5000 litrów, natomiast zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 500 litrów. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Samochód wyposażony został również w pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Takie same pojazdy pod koniec 2022 roku zasiliły flotę Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w Łańcucie i Nowej Sarzynie.

Szczęśniak Pojazdy specjalne