keyboard_arrow_up
Static

Wzmocnienie bezpieczeństwa Żywiecczyzny

W ręce strażaków ochotników z OSP w Kamesznicy (woj. śląskie) trafił długo oczekiwany średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Nowy pojazd zastąpi dotychczas eksploatowany przez jednostkę średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes-Benz 1222 AF (4×4).

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamesznicy datują się na 1903 rok. Nowy pojazd będzie kolejnym etapem rozwoju tej jednostki oraz zapewni podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Milówka.

Pod zabudowę nowego “średniaka” wykorzystano podwozie Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6. Jego napęd zapewnia silnik o mocy 210 kW (286 KM).

Samochód charakteryzuje się przestrzenną, brygadową kabiną, przystosowaną do przewozu sześcioosobowego zastępu w układzie (1+1+4).

Aluminiowa zabudowa pożarnicza została wykonana przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Ma siedem skrytek sprzętowych przeznaczonych na sprzęt, węże i armaturę pożarniczą. Boczne zamykane są żaluzjami aluminiowymi, z kolei tylna klapą podnoszoną do góry.

Kompozytowy zbiornik na wodę ma pojemność 3000 litrów, a na środek pianotwórczy 300 litrów. Autopompa osiąga wydajność 2846 l/min przy 8 barach lub 429 l/min przy 40 barach. Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min.

Z przodu samochodu zamontowano wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów. Z kolei oświetlenie terenu w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne