keyboard_arrow_up
Static

Wzbogacona flota OSP Olszówka

Do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Olszówce (woj. wielkopolskie) zawitał fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.320 BB CH. Nowy pojazd pożarniczy podniesie mobilność operacyjną jednostki. Jego otrzymanie to również dowód uznania dla wszystkich strażaków ochotników za ich codzienny trud w ratowaniu życia, zdrowia i mienia potrzebujących. Nowy pojazd zastąpi dotychczas eksploatowany przez jednostkę średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star 12.227.

Dla sześcioosobowej załogi przewidziano czterodrzwiową kabinę brygadową. Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.  

W nadwoziu pożarniczym przewidziano siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wewnątrz znajdują się półki, wysuwane szuflady i podesty umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz na środek pianotwórczy, którego pojemność to 400 litrów. W tylnej części nadwozia w przedziale pompowo-sprzętowym została umieszczona autopompa pożarnicza o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W przedziale tym znajduje się również czytelny i prosty w obsłudze, odporny na uszkodzenia siedmiocalowy panel kontrolno-sterujący. Pozwala on na sterowanie autopompą oraz elementami zabudowy.

Dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min, jak i również wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne