keyboard_arrow_up
Static

Wyjątkowy „średniak” dla strażaków ochotników JOT OSP w Koksowni Radlin

Strażacy ochotnicy z Jednostki Operacyjno-Technicznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Koksowni Radlin JSW KOKS S.A. w woj. śląskim otrzymali wyjątkowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę posłużyło podwozie Renault Trucks D16 HIGH K P4X2 280E6. Jest ono napędzane silnikiem o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM).

Jednostka Zakładowej OSP w Koksowni Radlin powstała w maju 1946 roku. Obecnie zrzesza 37 czynnych strażaków ochotników posiadających przeszkolenie uprawniające do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Nowy samochód ma jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową umożliwiającą przewóz sześciu strażaków. W tylnej części kabiny znajdują się miejsca dla czterech strażaków. Siedziska wyposażone zostały w dwu punktowe pasy bezpieczeństwa, podnoszony zagłówek oraz miejsce z mocowaniem na jednobutlowe aparaty powietrze.

Nowoczesna ergonomiczna zabudowa pożarnicza została wykonana z systemowych skręcanych profili aluminiowych. Siedem skrytek sprzętowych przystosowanych jest do przewozu sprzętu pożarniczego i ratowniczego, węży i armatury wodno-pianowej.

Samochód został wyposażony w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz na środek pianotwórczy o pojemności aż 600 litrów. Zastosowana autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym na wyposażeniu samochodu znajduje się m.in. ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 4,8 metra z reflektorami LED o strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Nowy wóz zbudowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. zastąpi dotychczas eksploatowany prze jednostkę średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star 244L.

Szczęśniak Pojazdy specjalne