keyboard_arrow_up
Static

Wyjątkowa Scania dla strażaków ochotników z Tuchomia

Do założonej w 1946 roku Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Tuchomiu w woj. pomorskim dotarł nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod jego zabudowę wykorzystano sprawdzone i wysoko oceniane przez strażaków podwozie Scania P370B4X4HZ XT. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Za przekazywanie mocy na obie osie odpowiada zautomatyzowana, zsynchronizowana, dwunastobiegowa skrzynia biegów (12+2). Podwozie ma blokady mechanizmów różnicowych obu osi oraz blokadę międzymostową.

Przyjazd nowego wozu pożarniczego do Tuchomia był dla wszystkich mieszkańców, sympatyków jednostki i strażaków ochotników wyjątkowym wydarzeniem, które zapadnie w ich pamięci na długo. Do późnych godzin nocnych zgromadzeni oglądali zastosowane w pojeździe rozwiązania technologiczne oraz jego wyposażenie.

Sześcioosobowa kabina załogowa gwarantuje pełne bezpieczeństwo dla załogi. Znajduje się w niej m.in. fotel dowódcy z mocowaniem na aparat powietrzny, wideo rejestrator oraz tablet multimedialny. Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

W klasycznym, wykonanym z aluminium nadwoziu pożarniczym umieszczono kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 5000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów, do podawania których przystosowana została autopompa o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Dodatkowo z boku zabudowy umieszczono wskaźniki LED pokazujące stan wody i środka pianotwórczego w zbiornikach.

Na użytkowym dachu zabudowy pożarniczej umieszczono demontowane ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min oraz pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne