keyboard_arrow_up
Static

Wyjątkowa Scania dla druhów z OSP KSRG Puchaczów

Na wyposażenie założonej w 1918 roku jednostki OSP KSRG Puchaczów w woj. lubelskim trafił wyjątkowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ linii XT. To pojazd wykonany na indywidualne zamówienie strażaków ochotników z tej jednostki.

2-osiowe podwozie, na którym zabudowano samochód napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Pojazd został wyposażony w obszerną, bezpieczną i ergonomiczną jednomodułową kabinę załogową. Pozwala ona na przewiezienie sześciu strażaków. Z przodu kabiny na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów. Poza tym, po prawej stronie zamontowano zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min oraz dodatkową nasadę tłoczną 75 mm.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz nich umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w trzy kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze. Są one przystosowane do przewozu 4000 litrów wody, 400 litrów środka pianotwórczego oraz 100 litrów środka pianotwórczego do zamontowanego systemu CAFS.

W tylnej części nadwozia pożarniczego umieszczony został przedział pompowo-sprzętowy. Zabudowano w nim autopompę o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Ponadto w samochodzie zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 1600 do 3200 l/min, cztery zraszacze, zwijadło szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 metrów zakończonym prądownicą pistoletową o wydajności 200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metrów z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Ciekawym, zastosowanym tutaj rozwiązaniem jest zamontowanie z tyłu zabudowy tablicy do kierowania ruchem, na której wyświetlane są komunikaty ostrzegawcze.

Dodatkowym wyposażeniem pojazdu jest zamontowany system piany sprężonej CAFS One Seven.

Szczęśniak Pojazdy specjalne