keyboard_arrow_up
Static

Wyjątkowa D15 dla strażaków ochotników ze Smólska Dużego

Działająca od 1966 roku Ochotnicza Straż Pożarna KSRG w Smólsku Dużym woj. lubelskim wzbogaciła się ostatnio o fabrycznie nowy pojazd pożarniczy. Jest nim średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6. Napęd podwozia zapewnia silnik o mocy 210 kW (286 KM).  

Samochód wyróżnia zamontowana na sześcioosobowej kabinie klatka kapotażowa.

Szkielet zabudowy pożarniczej wykonano ze skręcanych profili aluminiowych. Konstrukcja ta posiada najlepszy współczynnik wytrzymałości w stosunku do masy w porównaniu do jakiejkolwiek innej technologii dostępnej obecnie na rynku. W zabudowie przewidziano siedem skrytek sprzętowych na sprzęt pożarniczy i ratowniczy, armaturę oraz węże tłoczne.

Zbiorniki na środki gaśnicze wykonano z kompozytu. Zbiornik na wodę ma pojemność 3000 litrów, a na środek pianotwórczy 300 litrów.

W samochodzie zamontowano autopompę pożarniczą, która osiąga wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W bocznej, prawej, tylnej skrytce znajduje się linia szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min. Oświetlenie miejsca działań w porze nocnej umożliwia pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne