keyboard_arrow_up
Static

Wsparcie ochotników z powiatu słupskiego

Kolejny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy trafił na wyposażenie strażaków ochotników w powiecie słupskim w woj. pomorskim. Wzbogacił on tabor założonej w 1946 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Korzybiu. Pod zabudowę samochodu posłużyło podwozie Scania P450B4X4HZ XT.

Nową Scanię druhów z Korzybia cechuje obszerna, ergonomiczna kabina. Pozwala ona na bezpieczny przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma pięć zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 700 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność w zakresie 1600-3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. W pojeździe umieszczono wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne