keyboard_arrow_up
Static

Wielkopolscy ochotnicy doposażeni w nowy pojazd pożarniczy

Wyjątkowym wydarzeniem dla założonej w 1923 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnie w woj. wielkopolskim jest otrzymanie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Będzie on stanowił wyposażenie miejscowej Jednostki Operacyjno-Technicznej. Nowy samochód pożarniczy jest wyróżnieniem oraz podkreśleniem roli jaką na rzecz społeczności lokalnej realizują strażacy ochotnicy z miejscowej jednostki, która w 1995 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Dostawcą nowego pojazdu jest bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., która wykonała jego zabudowę na 2-osiowym podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT. Pojazd wyposażony został w jednomodułową kabinę brygadową, umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Ma on pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu, które zamykane są żaluzjami.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min.

Nowa Scania zastąpi wysłużony ciężki samochód wodno-pianowy Jelcz 004.

Szczęśniak Pojazdy specjalne