keyboard_arrow_up
Static

“Trójka” dla druhów OSP KSRG “Sidorki” z Białej Podlaskiej

Historycznym dniem dla założonej w 1926 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG “Sidorki” w Białej Podlaskiej w woj. lubelskim było przywitanie fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Było to święto nie tylko całej strażackiej społeczności, ale również licznie przybyłych mieszkańców Białej Podlaskiej oraz sympatyków i przyjaciół jednostki.

Pod zabudowę nowego samochodu posłużyło podwozie Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6. Jest ono napędzane silnikiem o mocy 210 kW (286 KW). Bezpieczny przewóz sześcioosobowej załogi umożliwia ergonomiczna kabina załogowa. Z przodu znajduje się wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu i jedną z tyłu w układzie (3+3+1). Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych.

Zbiorniki na środki gaśnicze wykonane zostały z materiałów kompozytowych i mają pojemność: 3000 litrów na wodę oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu zabudowy znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Autopompa ma dwie nasady tłoczne 75 mm, jedną nasadę zasilania hydrantowego 75 mm oraz jedną nasadę ssawną 110 mm. Poza tym układ wodno-pianowy wyposażony został w dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręczne działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie pola pracy podczas działań ratowniczych prowadzonych w porze nocnej zapewnia pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 5,3 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne