keyboard_arrow_up
Static

Świętokrzyscy ochotnicy z nowym MAN-em

Do założonej w 1925 roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skotnikach w woj. świętokrzyskim trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.320 BB CH. Został on wyprodukowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nowy pojazd ma jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco, przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych, zamykanych żaluzjami. Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów i 400 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym w pojeździe zamontowano wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne