keyboard_arrow_up
Static

Strażacy z Pszczółek mają nową Scanię

Na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Pszczółkach w woj. pomorskim trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4NZ z linii XT.

Nowy wóz z pewnością podniesie bezpieczeństwo mieszkańców gminy oraz komfort i efektywność pracy miejscowych strażaków – ochotników.

W 1945 roku tuż po zakończeniu II Wojny Światowej w Pszczółkach powołano straż ogniową, która przez lata ewoluowała do formacji przeznaczonej obecnie nie tylko do gaszenia pożarów, ale przede wszystkim do usuwania wszelkich zagrożeń cywilizacyjnych.

Nowy nabytek ochotników z Pszczółek ma obszerną ergonomiczną, klimatyzowaną jednomodułową kabinę załogową przewidzianą dla sześciu strażaków.

Kierowca w kabinie ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z kolei z przodu samochodu znajduje się wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Zastosowany system modułowy daje możliwość unifikacji elementów zabudowy oraz jej powtarzalność. W nadwoziu umieszczono pięć zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu nadwozia umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu pokrytym aluminiową blachą ryflowaną zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Z kolei podwozie samochodu chronione jest przy wykorzystaniu czterech zraszaczy.

Uzupełnieniem wyposażenia jest m.in. panel sanitarny, wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne