keyboard_arrow_up
Static

“Średniak” dla OSP Rychwałdek

Kolejny średni samochód ratowniczo-gaśniczy od SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. trafił tym razem na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwałdku w woj. śląskim. Jednostka ta stoi na straży bezpieczeństwa nieprzerwanie od 1940 roku, w którym została założona.

Pojazd został zabudowany na podwoziu Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6 (4×4) z pojedynczym kołem. Jego napęd zapewnia silnik o mocy 210 kW (286 KM). W załogowej kabinie przewidziano miejsce dla sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Nowy samochód zastąpił dotychczas eksploatowany w jednostce średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Magirus Deutz 192D11.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek sprzętowych przystosowanych do przewozu sprzętu pożarniczego i ratowniczego, węży i armatury. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze przewidziane zostały do przewozu 3000 litrów wody i 300 litrów środka pianotwórczego.

Sercem nowego “średniaka” jest autopompa pożarnicza, która osiąga wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wraz z głównym panelem sterowania jest ona umieszczona z tyłu pojazdu. Linia szybkiego natarcia wyposażona jest w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min.

Użytkowy dach przystosowany jest do przewozu drabiny pożarniczej i węży ssawnych. Zamontowano na nim aluminiową skrzynię do przewozu sprzętu oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm oraz ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 2400 l/min. Ponadto z przodu kabiny zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Szczęśniak Pojazdy specjalne