keyboard_arrow_up
Static

“Średniak” dla druhów z OSP Bobrowce

W blasku odpalonych rac strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Bobrowce w woj. mazowieckim powitali swój nowy nabytek. To średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH. Został on wyprodukowany i dostarczony przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Strażacy mają do swojej dyspozycji obszerną kabinę załogową. Jest ona przystosowana do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu samochodu zamontowano elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg.

Nadwozie pożarnicze posiada siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Nowy samochód pożarniczy wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz środek pianotwórczy, którego pojemność to 400 litrów. W tylnej części nadwozia w przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Podwozie pojazdu chronione jest za pomocą czterech zraszaczy.

Dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Oświetlenie w porze nocnej podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Nowy średniak zastąpił dotychczas eksploatowany przez miejscowych strażaków ciężki samochód gaśniczy na podwoziu Jelcz 315.

Szczęśniak Pojazdy specjalne