keyboard_arrow_up
Static

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Pewel Ślemieńska

Impulsem do założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Ślemieńskiej w woj. śląskim był tragiczny pożar stodoły w 1930 roku w wyniku, którego zginęło dwoje małych dzieci.

Druhowie z miejscowej jednostki ostatnio uroczyście powitali swojego nowego „kolegę”. To średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6.

Nowy pojazd posiada w pełni bezpieczną, obszerną, ergonomiczną, jednomodułową i sześcioosobową kabinę załogową w układzie (1+1+4). Umieszczony w niej został czytelny czterocalowy panel kontrolny informujący kierowcę o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, czy też wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Sprzęt, armatura i węże umieszczone zostały w siedmiu skrytkach sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jednej z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. W tylnej części zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe z regulowaną wydajnością od 800 do 2400 l/min i zasięgiem rzutu 60 m. 

Dodatkowym wyposażeniem jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, a także umieszczona z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Nowy pojazd zastąpi wysłużonego Mercedesa-Benz LAF 1113, który przez wiele lat służył druhom z miejscowej OSP.

Szczęśniak Pojazdy specjalne