keyboard_arrow_up
Static

Spełnienie marzeń strażaków ochotników z Kołczewa

Jak widać marzenia się spełniają. Spełniło się ono strażakom ochotnikom z Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP w Kołczewie w woj. zachodniopomorskim, na wyposażenie której trafił fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Pod jego zabudowę wybrano podwozie Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6 z pojedynczym kołem na tylnej osi. Pojazd charakteryzuje się obszerną, w pełni bezpieczną kabiną brygadową zapewniającą miejsce dla sześcioosobowego zastępu strażaków. Zamontowany w niej został czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący kierowcę o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, czy też wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Wykonana ze stali konstrukcyjnej rama pomocnicza o konstrukcji ażurowej, umieszczona pomiędzy podwoziem a aluminiową zabudową pożarniczą, zapewnia zdolność pojazdu do krzyżowania osi oraz poruszania się w ciężkim terenie, czy też pokonywania przeszkód, takich jak chociażby wysokie krawężniki.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Gwarantuje to wieloletnią bezproblemową eksploatację oraz łatwość naprawy w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony oraz jedną z tyłu. W środkowej części zabudowy umieszczono wykonane z kompozytu zbiorniki na środki gaśnicze o pojemności: 3000 litrów na wodę i 300 litrów na środek pianotwórczy.

Zamontowana autopompa pożarnicza osiąga wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

W nowym „średniaku” zamontowano również wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED, elektryczną wyciągarkę linową o uciągu 9979 kg, cztery zraszacze, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności w przedziale 800-2400 litrów oraz zwijadło z linią szybkiego natarcia, na którym znajduje się wąż o długości 60 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne