keyboard_arrow_up
Static

„Siódemki” dla kujawsko-pomorskich zawodowców

Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze w Golubiu-Dobrzyniu i Wąbrzeźnie w woj. kujawsko-pomorskim zostały doposażone w ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze. Pod zabudowę każdego z nich wykorzystano 2-osiowe podwozie Scania P450B4X4HZ XT. Dla sześcioosobowej załogi przewidziano czterodrzwiową kabinę brygadową. Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana ze spawanych profili aluminiowych. W nadwoziu umieszczono pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu zabudowy pożarniczej zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Uzupełnieniem wyposażenia pojazdu jest m.in. zwijadło szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne