keyboard_arrow_up
Static

„Siódemka” dla strażaków z Warmii i Mazur

Początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Uzdowie w woj. warmińsko-mazurskim sięga 1926 roku. Ostatnio jednostka ta wzbogaciła się o ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4NZ z linii XT.

Sześcioosobowa załoga ma do swojej dyspozycji obszerną, ergonomiczną kabinę brygadową. Z przodu samochodu zamontowano wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza posiada pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu i jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu nadwozia umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu pokrytym aluminiową blachą ryflowaną zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Podwozie samochodu chronione jest przy wykorzystaniu czterech zraszaczy. Uzupełnieniem wyposażenia jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Nowy samochód zapewni podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców gminy oraz komfort i efektywność działań miejscowych strażaków ochotników.

Szczęśniak Pojazdy specjalne