keyboard_arrow_up
Static

„Siódemka” dla ochotników w Koninie-Chorzniu

Założona w 1918 roku Ochotnicza Straż Pożarna KSRG w Koninie-Chorzniu w woj. wielkopolskim otrzymała nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. To dowód docenienia wielkiej pasji oraz misji druhów ochotników, którzy je realizują niosąc każdego dnia pomoc potrzebującym.

Nowy nabytek strażaków został zabudowany na podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT, które posiada napęd na wszystkie koła. Pojazd zastąpił otrzymany na początku lutego 2013 roku z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1 w Koninie ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Jelcz 442.

Nowa Scania wyróżnia się obszerną, ergonomiczną, jednomodułową kabiną załogową. Jest ona przeznaczona do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Szkielet nadwozia pożarniczego wykonany został ze spawanych profili aluminiowych. Umieszczono w nim pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony nadwozia oraz jedną z tyłu. Przystosowane i przeznaczone są one do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 7000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 710 litrów, autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne