keyboard_arrow_up
Static

Scania dla ochotników z Opolszczyzny

Wymarzony i oczekiwany, fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy dotarł do Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Kuniowie w woj. opolskim, wzbogacając posiadany tabor samochodowy. To nagroda i wyróżnienie dla społecznej misji strażaków ochotników z tej jednostki, którą realizują niosąc na co dzień pomoc potrzebującym.

Nowy nabytek druhów z Kuniowa został zabudowany na podwoziu Scania P370B4X4NZ linii XT. Jego napęd zapewnia silnik o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Załoga ma do swojej dyspozycji obszerną, czterodrzwiową kabinę załogową, umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Z przodu pojazdu zamontowano zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min oraz elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg.

W klasycznym nadwoziu aluminiowym przewidziano siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wewnątrz znajdują się półki, wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu ratowniczego. Skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd został wyposażony w zintegrowany kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 2500+2000 litrów. Z kolei na środek pianotwórczy przewidziano zbiornik, którego pojemność wynosi 450 litrów. W tylnej części nadwozia w przedziale pompowo-sprzętowym znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Układ wodno-pianowy wykonany został ze stali nierdzewnej oraz zbrojonej gumy. Ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewnia uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Samochód wyposażony jest również w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne