keyboard_arrow_up
Static

Renault Trucks D15 dla strażaków z OSP „ROCH” w Pręgowie

Powstała w 1958 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej „ROCH” w Pręgowie w woj. pomorskim obchodzi w bieżącym roku jubileusz 65-lecia swojego istnienia. Tegoroczny jubileusz jest szczególny nie tylko ze względu na imponującą rocznicę. Wyjątkowy jest również prezent, jaki trafił na wyposażenie tej jednostki. Jest nim nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6. Jego napęd stanowi silnik o mocy 210 kW (286 KM). W załogowej kabinie przewidziano miejsce dla sześciu strażaków.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek sprzętowych przystosowanych do przewozu sprzętu pożarniczego i ratowniczego, węży i armatury. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi. Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze przystosowane są do przewozu 3000 litrów wody i 300 litrów środka pianotwórczego.

Samochód posiada autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wraz z głównym panelem sterowania jest ona umieszczona z tyłu pojazdu. Linia szybkiego natarcia wyposażona jest w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min.

Użytkowy dach przystosowany jest do przewozu drabiny pożarniczej i węży ssawnych. Zamontowano na nim aluminiową skrzynię do przewozu sprzętu oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Dodatkowo z tyłu pojazdu ulokowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Nowy „średniak” to kolejny pojazd od SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. we flocie tej jednostki. Od pięciu lat druhowie podczas działań wykorzystują ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT.

Szczęśniak Pojazdy specjalne