keyboard_arrow_up
Static

Premierowy MAN we flocie ochotników z Kolnicy

Wymarzony i oczekiwany, fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy dotarł do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolnicy w woj. podlaskim. To nagroda i wyróżnienie dla społecznej misji strażaków ochotników z tej jednostki, którą realizują niosąc pomoc potrzebującym.

Otrzymany pojazd to pierwszy z nowej serii samochód dostarczony polskim strażakom na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH. Jego napęd zapewnia silnik o maksymalnej mocy 235 kW (320 KM). Załoga ma do swojej dyspozycji obszerną, czterodrzwiową kabinę załogową umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu pojazdu umieszczono elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 i linie o dł. 28 metrów.

W klasycznym nadwoziu aluminiowym przewidziano siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wewnątrz znajdują się półki, wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu ratowniczego. Skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz środek pianotwórczy, którego pojemność to 400 litrów. W tylnej części nadwozia w przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Układ wodno-pianowy wykonany został ze stali nierdzewnej oraz zbrojonej gumy. Ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewnia uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Pojazd wyposażony jest również w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne