keyboard_arrow_up
Static

Pożarniczy MAN TGM trafił na Pomorze

Do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Czarnej Dąbrówce w woj. pomorskim trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH. To jeden z pojazdów opracowanych i wyprodukowanych przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z nowej serii dedykowanej dla jednostek straży pożarnych w Polsce.

Dla strażaków przewidziano czterodrzwiową kabinę brygadową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu pojazdu została zamontowana elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg i linie o dł. 28 metrów.

W aluminiowym nadwoziu pożarniczym przewidziano siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz skrytek zabudowano półki, wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu ratowniczego. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów oraz na środek pianotwórczy, którego pojemność to 400 litrów. W tylnej części nadwozia, w przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczone zostało na nim m.in. ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne