keyboard_arrow_up
Static

Powitanie nowego wozu w Stoczku Łukowskim

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku Łukowskim w woj. lubelskim hucznie powitali swój kolejny średni samochód ratowniczo-gaśniczy zabudowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Pod zabudowę najnowszego samochodu wykorzystano podwozie Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4). Jednostka OSP w Stoczku Łukowskim powstała w 1916 roku.

Nowy pojazd wyposażony jest w jednomodułową, czterodrzwiową kabinę przystosowaną do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu pojazdu na podstawie cynkowanej na gorąco zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Wykonane z aluminium nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych w układzie (3+3+1).

Do przewozu środków gaśniczych przystosowane są kompozytowe zbiorniki: na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. Zabudowana autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Z tyłu samochodu, w bocznej skrytce znajduje się linia szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Podwozie pojazdu chronione jest za pomocą czterech zraszaczy.

Od wielu lat jednostka OSP w Stoczku Łukowskim podczas prowadzonych akcji ratowniczych z powodzeniem wykorzystuje średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FL 290 z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Szczęśniak Pojazdy specjalne