keyboard_arrow_up
Static

Podkarpaccy strażacy doposażeni w ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Nowej Sarzynie w woj. podkarpackim otrzymała ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT. Został wyprodukowany przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Podwozie pojazdu napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Jednomodułowa, ergonomiczna kabina załogowa pozwala na przewóz sześciu strażaków. Z przodu kabiny na podstawie przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów. Aluminiowe nadwozie pożarnicze posiada siedem skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami.

Zbiorniki na środki gaśnicze wykonane zostały z materiałów kompozytowych. Zbiornik na wodę ma pojemność 5000 litrów, natomiast zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 530 litrów.

W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Samochód wyposażony został w pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne