keyboard_arrow_up
Static

Po raz kolejny nasze samochody wspomagały polskich strażaków w walce z pożarami w Grecji

Tegoroczne pożary lasów w Grecji okazały się najbardziej dotkliwymi od co najmniej dwudziestu lat. Stanowią one ogromne zagrożenie dla środowiska, nie tylko ze względu na potężne emisje dwutlenku węgla, ale również z uwagi na poważne zagrożenie dla bioróżnorodności oraz ekosystemów.

W związku z falą pożarów w Grecji, również w tym roku poprzez Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów). Pomoc taka może być udzielona przez dane państwo w oparciu o Mechanizm Ochrony Ludności Unii Europejskiej.

Na apel strony greckiej po raz kolejny odpowiedziała Polska wysyłając grupę 149 strażaków z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Łodzi, Warszawy, Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP.

Moduł GFFFV POLAND (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to grupa ludzi i sprzętu przygotowana do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Jest on w pełni samowystarczalny. Poza typowymi średnimi i ciężkimi samochodami ratowniczo-gaśniczymi na wyposażeniu znajdują się samochody: dowodzenia i łączności, wężowe, dowódczo-rozpoznawcze, nośniki kontenerowe, zaopatrzeniowe oraz kontenery logistyczne, sanitarne, pompy dużej wydajności itp.

Wśród pojazdów biorących udział w tegorocznej misji znalazły się trzy nasze średnie samochody ratowniczo-gaśnicze na podwoziu Iveco EuroCargo ML150E32WS (4×4) (GBA 2,5/27), ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P370B4X4HZ (GCBA 5/36) oraz Scania P450B6X6HZ (GCBA 10/60), ciężki samochód wężowy Volvo FMX 420 (6×6) (SCW 3000/110) oraz lekki samochód dowodzenia i łączności Iveco Daily 70C18 (4×2) (SLDł).

Polscy strażacy w ramach modułu GFFFV POLAND prowadzili działała w Grecji w rejonie Attyki od 19 lipca do 2 sierpnia 2023 roku.

W ciągu ostatnich siedmiu lat w wyniku pożarów lasów zniszczone zostało 23 proc. terytorium Attyki na wschodzie Grecji. W latach 2017-2023 jedenaście wielkich pożarów lasów w Attyce doprowadziło do zniszczenia 222 tys. hektarów terenu. Najwięcej, bo prawie 105 tys. hektarów, spłonęło w 2021 roku; natomiast w tym roku już prawie 70 tys. ha.

Fot.: PSP, GFFFV Polska, Grzegorz Fortuna

Szczęśniak Pojazdy specjalne