keyboard_arrow_up
Static

„Piątka” dla OSP w Zagaju

Tym razem ciekawa „piątka” trafiła w ręce druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagaju w woj. świętokrzyskim. Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy został zabudowany na 2-osiowym podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT. Jest ono napędzane silnikiem wysokoprężnym o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Do przewozu sześcioosobowej załogi w układzie (1+1+4) przystosowana została jednomodułowa, czterodrzwiowa kabina brygadowa. Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Klasyczne nadwozie pożarnicze wykonane zostało z aluminium. W siedmiu skrytkach sprzętowych umieszczone są półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu wody przystosowany został kompozytowy zbiornik o pojemności 5000 litrów. Z kolei zbiornik środka pianotwórczego będący integralną częścią zbiornika na wodę ma pojemność 500 litrów.

Zamontowana w przedziale pompowo-sprzętowym autopompa ma wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu zabudowy znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Nowy pojazd zastąpi wysłużonego Jelcza 004, który przez wiele lat służył druhom z miejscowej OSP.

Szczęśniak Pojazdy specjalne