keyboard_arrow_up
Static

„Piątka” dla OSP KSRG Łupawa

Gaszą, ratują i pomagają potrzebującym nieprzerwanie od 1946 roku. Na nich można zawsze liczyć o każdej porze dnia i nocy – wiosną, latem, jesienią i zimą. Kto to? To druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Łupawie w woj. pomorskim w powiecie słupskim.

To właśnie oni od niedawna są posiadaczami wymarzonego przez siebie, fabrycznie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z zabudową firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nowy pojazd, który zasilił flotę strażaków ochotników z Łupawy został zabudowany na podwoziu Scania P360B4X2HZ XT.

Scanię wyróżnia obszerna, ergonomiczna, jednomodułowa kabina brygadowa. Przeznaczona jest ona do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). W kabinie umieszczono czterocalowy panel kontrolny, za pomocą którego kierowca otrzymuje informacje o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

W aluminiowej zabudowie umieszczono siedem skrytek w układzie (3+3+1) przystosowanych i przeznaczonych do przewozu sprzętu pożarniczego i ratowniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

W zabudowieznajdują się m.in. zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 5000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów; autopompa o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metrów z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. jak również wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne