keyboard_arrow_up
Static

„Piątka” dla ochotników z Wielowsi

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Wielowieś w woj. wielkopolskim otrzymali nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Został on zbudowany na dwuosiowym podwoziu Scania P370B4X4HZ linii XT.

Napęd samochodu zapewnia silnik o mocy 272 kW (370 KM). Podwozie posiada blokady mechanizmów różnicowych obu osi oraz blokadę międzymostową.

Załoga ma do swojej dyspozycji obszerną, ergonomiczną, jednomodułową kabinę. Umożliwia ona przewóz sześciu osób w układzie (1+1+4). Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami aluminiowymi. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki: na wodę o pojemności 5000 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego, stanowiący integralną część zbiornika na wodę, który ma pojemność 500 litrów. W umieszczonym z tyłu przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu nadwozia pożarniczego znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, aluminiowa skrzynia, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne. Samochód wyposażony został także w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne