keyboard_arrow_up
Static

OSP z Pogrodzia z nowym „średniakiem”

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Pogrodzia w woj. warmińsko-mazurskim odebrali oczekiwany średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6. Nowy pojazd pożarniczy jest kolejnym wyróżnieniem dla członków miejscowej jednostki. W 2022 roku oddano bowiem budynek nowej remizy, w którym poza pomieszczeniami socjalnymi znajdują się trzy stanowiska na pojazdy pożarnicze.

Wyróżnikiem miejscowej jednostki OSP jest wyjątkowe logo, w którym znalazło się gniazdo ze stojącym w nim bocianem.

Napęd nowego samochodu zapewnia silnik o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM). Jednomodułowa, ergonomiczna kabina załogowa przystosowana jest do przewozu sześciu strażaków. Z przodu na podstawie przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Posiada siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wąż o długości 60 m zwijadła linii szybkiego natarcia zakończony jest prądownicą o wydajności 200 l/min. W układ wodno-pianowy wbudowany został ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia wysuwany pneumatycznie na wysokość 4,8 m maszt oświetleniowy z reflektorami LED. Podwozie samochodu chronione jest przez cztery zraszacze.

Szczęśniak Pojazdy specjalne