keyboard_arrow_up
Static

OSP Stara Wieś z nowym wozem

Tym razem dźwięk syreny w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi w woj. śląskim nie ogłaszał alarmu, a był powitalnym sygnałem oznajmiającym przyjazd do jednostki nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Scania P370B4X4HZ XT.

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi sięgają 1894 roku. Wydarzeniem, które zmobilizowało lokalną społeczność do utworzenia jednostki straży ogniowej był tragiczny pożar we wsi. Objął on wiele budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych krytych strzechą i bardzo szybko rozprzestrzeniał się z uwagi na wiejący silny wiatr.

Napęd podwozia gwarantuje silnik osiągający moc 272 kW (370 KM). Dla obsady sześcioosobowego zastępu przewidziano bezpieczną i ergonomiczną kabinę załogową.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek sprzętowych. Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze pozwalają na przewiezienie 5000 litrów wody i 500 litrów środka pianotwórczego. W tylnej części zabudowy pożarniczej znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED zapewnia oświetlenie terenu akcji w porze nocnej.

Szczęśniak Pojazdy specjalne