keyboard_arrow_up
Static

Scania P360 w OSP Konstantynów Łódzki

Ochotnicza Straż Pożarna z Konstantynowa Łódzkiego pochwaliła się średnim samochodem ratowniczo-gaśniczy Scania P360B4X2NZ z linii XT, informacji nie może zabraknąć także na naszej stronie.

Nowa Scania posiada obszerną, klimatyzowaną, jednomodułową, w pełni bezpieczną kabinę załogową. Przeznaczona jest ona do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane jest z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Zabudowa posiada siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu środków gaśniczych przystosowano kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 2500 litrów oraz 250 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 3200 l/min. Samochód wyposażony jest również w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, cztery zraszacze oraz zwijadło z linią szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 m zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min.

To już kolejny samochód pożarniczy z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. we flocie tej jednostki. Od 2010 roku strażacy ochotnicy z Konstantynowa Łódzkiego eksploatują ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z zabudową naszej firmy na podwoziu Scania P360CB4X4HHZ.

Fot. OSP Konstantynów
Szczęśniak Pojazdy specjalne