keyboard_arrow_up
Static

OSP Działki z nową Scanią

Obchodząca w bieżącym roku jubileusz 60-lecia Ochotnicza Straż Pożarna Działki w woj. mazowieckim otrzymała wyjątkowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4NZ z linii XT z zabudową firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Pojazd posiada obszerną, klimatyzowaną, jednomodułową w pełni bezpieczną kabinę brygadową. Przystosowana jest ona do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane jest z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Nadwozie ma siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu środków gaśniczych służy zintegrowany zbiornik na wodę o pojemności 2500+2000 litrów oraz 450 litrów na środek pianotwórczy. Zbiorniki są wykonane z materiałów kompozytowych. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Umieszczono w nim autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 3200 l/min. Samochód wyposażony został także w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, cztery zraszacze oraz zwijadło z linią szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 m zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min.

Nowy pojazd zastąpi wysłużony średni samochód wodno-pianowy Jelcz 005 na podwoziu Star 244L.

Szczęśniak Pojazdy specjalne