keyboard_arrow_up
Static

OSP Czernikowo z nowym ciężkim samochodem ratowniczo-gaśniczym

Do powstałej w 1916 roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernikowie w woj. kujawsko-pomorskim trafił nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT.

Podwozie nowego pojazdu napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Do przewozu załogi służy ergonomiczna sześcioosobowa kabina brygadowa. Z przodu, na podstawie cynkowanej na gorąco, przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Wykonane z aluminium nadwozie pożarnicze ma siedem zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych. Zamontowane zostały w nich półki oraz wysuwane szuflady pozwalające na przewóz armatury i sprzętu.

Dach nadwozia pożarniczego z wbudowanym oświetleniem został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczono na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Do przewozu wody służy kompozytowy zbiornik o pojemności 5000 litrów, natomiast zbiornik środka pianotwórczego będący integralną częścią zbiornika na wodę ma pojemność 500 litrów.

Do podawania środków gaśniczych służy umieszczona w przedziale pompowo-sprzętowym autopompa o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne