keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicza Straż Pożarna we Wzdole Rządowym ma nową „siódemkę”

Niedawno w garażu Ochotniczej Straży Pożarnej we Wzdole Rządowym w woj. świętokrzyskim zaparkował długo oczekiwany, fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd wyprodukowała i dostarczyła bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Pod jego zabudowę posłużyło sprawdzone i cenione przez strażaków podwozie Scania P450B4X4NZ XT. Jest ono chronione za pomocą czterech zraszaczy.

Nowy pojazd zastąpi dotychczas eksploatowany przez jednostkę średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star 266.

Dla sześcioosobowego zastępu strażaków przewidziano ergonomiczną i bezpieczną kabinę brygadową. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Wykonana z aluminium zabudowa pożarnicza ma pięć zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych w układzie (2+2+1).

Pojazd został wyposażony w kompozytowe zbiorniki przeznaczone do przewozu 7000 litrów wody oraz 710 litrów środka pianotwórczego. Do podawania środków gaśniczych służy zamontowana w tylnej części zabudowy autopompa pożarnicza o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 1600-3200 l/min. Uzupełnieniem wyposażenia jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne