keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicza Straż Pożarna w Kwilczu z nową Scanią

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Kwilczu jest jedną z najbardziej aktywnych w woj. wielkopolskim. W 2022 roku wyjeżdżała do 146 zdarzeń, a obecnie liczy 48 członków, którzy mogą brać udział w podejmowanych działaniach ratowniczych. Przy jednostce działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. Alojzego Kozy, która stała się wzorem do naśladowania dla innych tego typu organizacji.

Na wyposażenie Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP Kwilcz wprowadzono ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ XT. Nowy pojazd charakteryzuje się obszerną i bezpieczną kabiną brygadową, przystosowaną do przewozu sześciu strażaków. Podwozie pojazdu chronione jest przez system czterech zraszaczy.

Nadwozie pożarnicze ma pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu i jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi. Zbiorniki na środki gaśnicze wykonane zostały z materiałów kompozytowych. Mają pojemność: 7000 litrów na wodę oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu nadwozia umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na wyposażeniu samochodu znajduje się również pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne