keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy z Żalna na Kujawach i Pomorzu otrzymali nowy pojazd pożarniczy

Pierwsze wzmianki o Ochotniczej Straży Pożarnej w Żalnie w woj. kujawsko-pomorskim datuje się na 1900 rok, choć na piśmie pierwsza wzmianka ukazała się w 1913 roku.

Niedawno członkowie miejscowej jednostki otrzymali średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6.

Załogowa kabina pojazdu przystosowana została do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze posiada siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód ma kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W układ wodno-pianowy wbudowany został ręczny dozownik środka pianotwórczego pozwalający na uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Nowy pojazd zastąpi używany do tej pory przez jednostkę samochód pożarniczy na podwoziu Renault G230.

Fot. Chojnice 998

Szczęśniak Pojazdy specjalne