keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy z Kaszub powitali wymarzony samochód

Ochotnicza Straż Pożarna w Żelistrzewie w woj. pomorskim realizuje od 1908 roku misję niesienia pomocy potrzebującym. Obecnie liczy ona 66 członków w tym 24 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Wyzwaniem jakie postawili sobie strażacy ochotnicy z miejscowej jednostki był zakup nowego samochodu pożarniczego. Swoje marzenie druhowie osiągnęli dzięki własnej determinacji oraz ogromnemu wsparciu finansowemu mieszkańców, którzy pomogli w zbiórce środków finansowych na doposażenie nowego wozu.

Nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy to Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 zabudowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Napęd pojazdu stanowi silnik o maksymalnej mocy 206 kW (280 KW). Załoga ma do swojej dyspozycji jednomodułową, ergonomiczną kabinę brygadową, pozwalającą na przewóz sześciu osób w układzie (1+1+4). Z przodu pojazdu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu i jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi. Zbiorniki na środki gaśnicze wykonane zostały z materiałów kompozytowych. Mają one pojemność: 3000 litrów na wodę oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu nadwozia umieszczono autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym w samochodzie zamontowano pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. W tylnej części użytkowego dachu nadwozia znajduje się działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 2400 l/min. 

Szczęśniak Pojazdy specjalne