keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy z Jastkowa mają nowego „średniaka”

Wspaniała kawalkada samochodów pożarniczych z sąsiednich jednostek OSP wraz z druhami założonej w 1907 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastkowie w woj. lubelskim powitała fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

Podwozie napędza silnik o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM). Pojazd wyposażony jest w jednomodułową, czterodrzwiową kabinę przystosowaną do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet zabudowy pożarniczej wykonany został z systemowych skręcanych profili aluminiowych. Taka konstrukcja posiada najlepszy współczynnik wytrzymałości w stosunku do masy w porównaniu do jakiejkolwiek innej technologii dostępnej obecnie na rynku. Nadwozie ma siedem skrytek sprzętowych przystosowanych do przewozu sprzętu, węży i armatury. Zbiornik na wodę ma pojemność 3000 litrów, natomiast na środek pianotwórczy 300 litrów.

W pojeździe zastosowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wraz z głównym panelem sterowania jest ona umieszczona z tyłu pojazdu. Z tyłu samochodu w bocznej skrytce znajduje się linia szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne