keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy z Białych Błot mają wymarzony miejski wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Białych Błotach w woj. kujawsko-pomorskim odebrała fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pod zabudowę wykorzystano podwozie Renault Trucks D16 HIGH K P4X2 280E6. Jego napęd stanowi silnik o mocy 210 kW (286 KM). Dla sześcioosobowego zastępu przewidziano kabinę brygadową zapewniającą pełne bezpieczeństwo i ergonomię. Z przodu pojazdu znajduje się wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu, które zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

W nowym samochodzie umieszczono kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części zabudowy umieszczono serce pojazdu – autopompę. Osiąga ona wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Z tyłu poza autopompą umieszczono linię szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 metrów zakończona prądownicą o wydajności 200 l/min.

Z kolei na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia wysuwany pneumatycznie na wysokość 4,8 m maszt oświetleniowy z reflektorami LED. Podwozie samochodu chronione jest przez cztery zraszacze.

Ciekawostką jest fakt, że na terenie gminy Białe Błota zlokalizowany jest Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Szczęśniak Pojazdy specjalne