keyboard_arrow_up
Static

Nowy „średniak” w rękach jeleniogórskich strażaków

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze otrzymali nowy samochód pożarniczy. Jest nim średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

Podwozie pojazdu napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM). Jednomodułowa, bezpieczna kabina przystosowana jest do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Szkielet nadwozia wykonany został ze skręcanych profili aluminiowych. Taka konstrukcja posiada najlepszy współczynnik wytrzymałości w stosunku do masy – w porównaniu do jakiejkolwiek innej technologii dostępnej obecnie na rynku. Nadwozie ma siedem skrytek sprzętowych przystosowanych do przewozu sprzętu, węży i armatury.

Zamontowano zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy.

W pojeździe zastosowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wraz z głównym panelem sterowania znajduje się ona w przedziale pompowo-sprzętowym. Z tyłu samochodu w bocznej skrytce znajduje się linia szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min. Oświetlenie miejsca działań w porze nocnej umożliwia pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED. Samochód dodatkowo wyposażony jest w wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 kg i linie o długości 28 metrów.

Dodatkowym, wyróżniającym elementem tego pojazdu jest wyposażenie kabiny samochodu w zabezpieczającą ją osłonę kapotażową.

Szczęśniak Pojazdy specjalne