keyboard_arrow_up
Static

Nowy „średniak” na straży Żywiecczyzny

Ochotnicza Straż Pożarna w Słotwinie w woj. śląskim została założona pod koniec kwietnia 1954 roku. W ramach jednostki działa zespół ratownictwa medycznego, dzięki czemu mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpiecznie.

Nowy strażacki nabytek jednostki to średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.320 BB CH. Jego podwozie napędza silnik mocy 235 kW (320 KM). Dla sześcioosobowego zastępu przeznaczono czterodrzwiową kabinę brygadową.

W aluminiowej zabudowie umieszczono siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Są one zamykane wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

W pojeździe do przewozu środków gaśniczych przewidziano kompozytowe zbiorniki o pojemności: 4000 litrów na wodę oraz 400 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Na użytkowym dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min.

Pojazd wyposażony został również m.in. w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm oraz elektryczną wyciągarkę linową o sile uciągu 9979 kg i linie o dł. 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne