keyboard_arrow_up
Static

Nowy „średniak” dla strażaków ochotników w Cieszacinie Wielkim

Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszacinie Wielkim woj. podkarpackim została założona w 1902 roku z inicjatywy mieszkańców wsi przy miejscowym Kółku Rolniczym. Na początku wyposażenie jednostki stanowił drobny sprzęt pożarniczy oraz sikawka konna z beczką, która była przechowywana w wybudowanej przez strażaków małej drewnianej remizie.

Wyjątkowym wydarzeniem dla tej jednostki legitymującej się 121 letnią historią jest otrzymanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

Nowy samochód ma obszerną, jednomodułową kabinę załogową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych, zamykanych żaluzjami aluminiowymi. Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów i 300 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Ponadto strażacy ochotnicy mają do dyspozycji pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min, zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym, które wyposażone jest w gumowy wąż o długości 60 metrów i prądownicę wodno-pianową oraz elektryczną wyciągarkę linową o uciągu 9979 kg.

Szczęśniak Pojazdy specjalne