keyboard_arrow_up
Static

Nowy „średniak” dla OSP Wierzchosławice

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchosławicach w woj. małopolskim otrzymali średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

Jest on napędzany silnikiem o maksymalnej mocy 206 kW (280 KW). Strażacy mają do swojej dyspozycji jednomodułową, czterodrzwiową kabinę pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu na podstawie przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Posiada siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi. Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3500 litrów oraz 365 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W układ wodno-pianowy wbudowany został ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 1600 do 3200 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia zamontowany wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm. Dodatkowo w samochodzie umieszczono na dachu zabudowy, podnoszony znak ostrzegawczy informujący o wypadkach drogowych.

Szczęśniak Pojazdy specjalne