keyboard_arrow_up
Static

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Brożcu

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brożcu w woj. dolnośląskim otrzymali fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zabudowany on został na 2-osiowym podwoziu Scania P370B4X4NZ XT. Dla załogi przewidziano sześcioosobową kabinę. Z przodu umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Nadwozie pożarnicze to samonośna konstrukcja aluminiowa. Ma ono siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Zintegrowany kompozytowy zbiornik na wodę ma pojemność 2500+2000 litrów. Z kolei środek pianotwórczy przewożony jest w zbiorniku o pojemności 450 litrów. Zamontowana w tylnej części nadwozia autopompa osiąga wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Ponadto strażacy mają do dyspozycji ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 3200 l/min, cztery zraszacze, zwijadło szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 metrów zakończonym prądownicą pistoletową o wydajności 200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Nowa Scania zastąpiła dotychczas eksploatowany przez jednostkę ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Jelcz 442.

Szczęśniak Pojazdy specjalne