keyboard_arrow_up
Static

Nowy samochód dla ratujących od ponad 100 lat

Założona 124 lata temu, na początku poprzedniego stulecia w 1900 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Baszkowie w woj. wielkopolskim wzbogaciła się o średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd zabudowano na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH z napędem (4×4). Podwozie napędzane jest silnikiem o mocy 235 kW (320 KM). Załoga ma do swojej dyspozycji obszerną, czterodrzwiową, w pełni bezpieczną kabinę załogową pozwalającą na przewiezienie sześciu strażaków.

Jest to nowoczesny i wysokiej klasy samochód o bardzo dobrych parametrach taktycznych, dostosowanych do zagrożeń wynikających z rozwoju cywilizacyjnego. Wykorzystywany będzie przez jednostkę do gaszenia pożarów i likwidacji innych miejscowych zagrożeń.

W aluminiowym nadwoziu przewidziano siedem skrytek sprzętowych, przystosowanych do przewozu armatury i sprzętu ratowniczego. Skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 4000 litrów i środek pianotwórczy, którego pojemność wynosi 400 litrów. W przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Układ wodno-pianowy wykonany został ze stali nierdzewnej oraz zbrojonej gumy. Ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewnia uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze, umieszczone po dwa z przodu i z tyłu podwozia.

Nowy samochód pożarniczy zastąpi eksploatowany od bardzo wielu lat średni samochód wodno-pianowy Jelcz 008 na podwoziu Star 244L.

Fot. OSP Baszków

Szczęśniak Pojazdy specjalne